“Küçük Prens” Kitap Koleksiyoneri

“Küçük Prens” Kitap Koleksiyoneri

Eminim çoğumuzun yolu bir şekilde Küçük Prens ile kesişmiştir. Düşünsenize ! dünyada, kutsal kitaplardan ve Das Kapital’ den sonra en çok dil ve lehçeye çevrilmiş olan bir kitaptır Küçük Prens.

Yazarı Saint- Exupery tarafından başlangıçta 1000 sayfalık olarak yazılıyor sonrasında ise yine kendi tarafından kısaltılarak son haline getiriliyor. Kitaptaki görsellere gelirsek tamamen yazar tarafından kendi elleriyle sulu boya ile çiziliyor.

Kitap bugün itibariyle tam 279 dil ve lehçe ile basılmış durumda.

Son 2 gündür ise Küçük Prens sayesinde harika biriyle tanıştım. O hep konuşsun ben hep dinliyeyim istedim. Her cümlesinden ayrı bir süpriz çıktı, bilmediğim o kadar çok şey öğrendim ki Küçük Prens ile ilgili, resmen en iyi arkadaşım bu aralar.

Kazım İnal, kendisi Küçük Prens kitap koleksiyoneri. Kitaplarının arasında kendini kaybediyor her biri onun en değerlileri. Tanışmanızı istedim. Birebir sohbet ve kitaplarını incelemek için haftasonu mutlaka  Capitol Altunizade’ ye gidin o tatlı sohbetin tadını alın derim.

Hiç belli olmaz bir bakmışınız siz de bir Küçük Prens Koleksiyoneri oluvermişiniz !

IMG-20151008-WA0013

Küçük prens ile ne zaman ve nasıl yollarınız kesişti ? 

Küçük Prens’ i çok küçük yaşlarda  ve sonra da Almancasını lise çağlarımda okumuştum ve sevmiştim.

Yıllar sonra (ocak 2004) Beyrut da bir kitapçı vitrininde arapçasını gördüğümde koleksyon yapma dürtüm depreşti. Koleksiyon amaçlı ilk edindiğim o kitap oldu. O gün bugün dünyanın çeşitli dillerindeki Küçük Prens kitaplarını topluyorum

Okurken sizi en etkileyen bölüm oldu mu ? hangisi ? 

Tilki küçük prensi  ehlileştirdi.

Peki siz hiç Küçük Prens gibi bir gülle konuştunuz mu ?

Ben gülümle (ille de bir çiçekten bahsetmiyorum) sık sık konuşuyorum. Bundan da hiç vazgeçmeyeceğim.

Koleksiyoner olmak için nasıl bir yol izlemeliyiz ? 

Koleksyonerlik için önce bir ölçü tutku sonra da bin ölçü sabır gerekiyor. Bir de önemli ölçüde iletişim. Dostlarınız sizin tutkuyla bir koleksiyon yaptığınızı bilmesi müthiş katkılar sağlayacaktır koleksiyonunuza.

Tutkunuz varsa, kendinize inancınız varsa sayı önemli değil 3 parçadan sonrası koleksyondur, tabii devam etme kararlığınız varsa.

Dünya’ da Küçük Prens kitaplarını biriktiren kaç kişi var ? birbirinizle iletişim halinde misiniz ? 

Binlerce olduğundan eminim dünyada. Çok önemli bazı İsviçreli-İtalyan-Alman-Meksikalı-İspanyol-vb koleksyonerle irtibat halindeyiz.

Mayıs 2015′ de Ankara Tayfa Kitabevinde açtığımız 3. Sergimiz bu 48 kişinin koleksyonlarının ortaklığında açılmıştı.

IMG-20151008-WA0014Kaç adet kitabınız var ? aralarında en ilginç olanı hangisi ? 

Küçük Prens koleksyonumda 228 kitap var şimdilik  43 dil ve lehçede kitabım var.

Kitaplarınız arasında göz bebeğiniz olan var mı ? 

İlk kitabım. 1953 baskısı Doğan Kardeş yayını Küçük Prens.

Kitaplarınızla nasıl karşılaştınız ? ilginç bir anınız var mı ? 

Ankara Tayfa Kitabevinde  2014 sergisinde sergilenirken gördüğüm orta Afrika Mali baskısı Masadanin  başlıklı ve Küçük Prensi zenci olarak betimleyen kitaba ilk görüşte aşık oldum tam anlamıyla. Ertesi yıl  Ankara sergisinin sonunda koleksyoner dostum Yıldıray Lise bulmuş buluşturmuş o kitabı bana hediye ettiğinde yüreğim yerinden fırladı adeta.

Bu arada gurubumuz hakkında  tipik koleksyonerlerde  pek görülmeyen bir özelliği vurgulamak isterim. Koleksyonerler genellikle “hep bana-hep bana” derler. Bizim guruptaki atipik koleksyonerler müthiş bonkörler. Herkes diğerlerinin eksiğini tamamlamak için samimi bir gayret sarfediyor. Birçok nadir bulunan kitabımı bana hediye eden Mehmet Sobacı-Yıldıray Lise ve Melih Sisa dostlarıma özellikle teşekkür borçluyum. Böyle bir gurup içinde yer almaktan çok mutluyum.

Siz küçük prensle karşılaşmış olsaydınız hangi konu hakkında sohbet etmek isterdiniz karşılıklı ? 

Beni ehlileştirenler ve yüreğiyle görmek üzerine bol bol sohbet etmek isterdim.

unnamed

St Exhuperie vakfı başkanı Oliver D’Agay ve dünyanın en büyük koleksyoneri Jean-Marc Probst 4.cü sergi açılışında

Küçük Prens Müze Girişiminiz ile ilgili bilgi vereblir misiniz ?

Ben Türkiye deki koleksyoner gurubuyla ilk 2014 deki ilk sergide tanıştım.  Küçük Prens Müzesi Girişimi fikri de o sergide filizlendi.  48 koleksyonerdik. Sonra ikisi Ankara da ikisi İstanbul da  olmak üzere 4 sergimiz ve çeşitli etkinliklerimiz oldu. Şimdilerde gurubumuz 67 koleksyonerden oluşuyor ve gittikçe genişliyor

Yüzüğün pırlantası hazır. Dünyada şu ana kadar yayınlanmış 279 dil ve lehçedeki tüm Küçük Prens kitapları var. Geniş bir bilgi birikimi var. Dünyanın büyük koleksyonerleri ile dostluğumuz ve iletişimimizvar.Müzenin bölümleri ve işlevleri konusunda planımız var. Tek eksik altın halka, yani müze mekanı. Onunla da ilgili girişimlerimiz var.Bu rüyamızın yakında gerçekleşeceği umudumuz.

 

Çocuklar ve çocuk kalan yetişkinler size ve kitaplarınızla nasıl bir araya gelebilir ? 

Facebook da

https://www.facebook.com/groups/kucukprensmuzesi/

ve ayrıca

” Küçük Prens Kitap Paylaşım Grubu” aracılığıyla bizimle bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca instagram’da da profilimiz var.

Capitol AVM ” DÜNYANIN TÜM KÜÇÜK PRENS KİTAPLARI SERGİSİ ” 20 ekim’ e kadar devam ediyor. Koleksyonerler cumartesi-Pazar günleri sergi alanındayız Bekleriz.

 


 

Next Post:
Previous Post:
zzzz
This article was written by

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir